Зуби в людському організмі відіграють величезну роль, їх здоровий зовнішній вигляд не тільки позначається на самопочутті людини, але і створює певну думку про персону. Відкладаючи відвідування стоматолога, людина провокує дегенеративні процеси в своїй ротової порожнині, які потім можна буде усунути тільки вирвавши хворий зуб.
Одним з головних симптомів що говорить про запалення є ситуація, при якій набрякла десна. Слизова оболонка червоніє і набуває в деяких випадках, бурого відтінку. При пальпації спостерігається набряклість тканин, іноді виділяються гнійні маси. Людина відчуває пульсуючий біль при натисканні.
В цілому назвати набряк і запалення ясен окремим захворюванням не можна, це адекватна реакція організму на подразник, визначити який і є головним завданням лікаря і пацієнта.
Причини набрякання ясен
Підпухати ясна можуть по величезній кількості причин, тому для повного усунення хворобливих відчуттів потрібно зрозуміти, що саме спровокувало патологію. Набряк може поширюватися на всю область ясен або локалізуватися близько одного зуба.
Набрякання великої площі ясен може бути наслідком неправильно проведених гігієнічних процедур. Людина користується занадто жорсткою зубною щіткою, що порушує цілісність слизової оболонки ясен або застосовує агресивні зубні пасти, до складу яких входять компоненти, що подразнюють чутливу тканину ротової порожнини.
Травмувати ясна в обмеженій області може надщербленний зуб, неправильно встановлена пломба або ж, погано закріплений зубний протез. Іноді, банальна гостра цукерка може нанести механічне пошкодження.
Роздутися ясна можуть внаслідок алергічної реакції, які провокують вищезгадані засоби для гігієни ротової порожнини, а також компоненти недавно встановленої пломби. У рідкісних випадках алергію провокують продукти харчування.
Нормальною ситуацією вважається набряклість ясен, якщо поруч був видалений корінний зуб. Цілком ймовірно, що в процес запалення залучені поруч лежачі тканини. Якщо процедура видалення зуба проводилася згідно з усіма встановленими нормами, пухлина пройде сама собою, через пару днів.
Дуже плачевна ситуація чекає людину, якщо під час видалення зуба, була занесена інфекція в рану. Це може статися при недостатній стерилізації інструментів в клініці або при пальпації свіжої рани брудними руками.
Набрякання і біль ясен, що супроводжуються кровотечею, говорить про розвиток такого захворювання, як гінгівіт. Запалюватись ясна можуть при наявності кісти. Для підтвердження подібного діагнозу, потрібно пройти ряд інструментальних досліджень.
Відомо, що нестача в організмі людини того чи іншого вітаміну, провокує патологічні процеси. Якщо в крові має місце дефіцит вітаміну С, то можна припустити цингу. Захворювання супроводжується набряком слизових оболонок і підвищенням їх чутливості.
Не всі зуби з’являються в ротовій порожнині в дитячому віці, у дорослої людини до 30 років повинні з’явитися так звані, зуби мудрості. Вони з’являються дуже повільно і супроводжуються тривалим набряком тканин ротової порожнини.
Згідно зі статистичними даними в 90% випадків звернення пацієнтів до стоматолога з приводу набряку ясен, викликане періодонтитом, його загостренням або абсцесом.
Набряклість ясен без болю в зубах, може проявлятися у людей з системними захворюваннями, наприклад з цукровим діабетом і туберкульозом.
Набряк в роті може бути спровокований таким захворюванням, як стоматит. Впізнати його дуже просто, через добу після утворення запалення, на яснах і зворотному боці щоки спостерігаються дрібні білі пухирці з прозорим вмістом.
Методи усунення проблеми традиційними шляхами
Лікування набряку буде прямо залежати від причини, що його спровокувала. Якщо має місце гнилий корінь зуба, то лікар спробує його відновити за допомогою ліків і пломби. Якщо лікуванню зуб не підлягає, його видалять.
Якщо біль спровокувала недавно поставлена пломба або коронка, доктор розпломбує зуб і перегляне свої дії, можливо він щось пропустив в попередній раз. Якщо все в порядку, буде проведена антисептична обробка і накладена нова пломба. В якості альтернативи, доктор може на кілька днів поставити ліки і тимчасову пломбу. Якщо за цей час не з’явиться набряк і біль, ставлять постійну пломбу.
При наявності інфекції ротової порожнини застосовується протизапальна та антибактеріальна терапія. При наявності гною лікар зробить розріз ясна, щоб дати вільний відтік рідині. Якщо абсцес провокує асиметрію обличчя, то в області запалення – необхідно провести розтин абсцесу ясна. Це проводитися під місцевою анастезією. Після відтоку гною, рану обробляють антисептиками, а також призначають подальше полоскання рота Фуразоліном, марганцівкою або ромашкою.
У домашніх умовах, ви можете проаналізувати вплив зубної щітки і пасти на ваші ясна, замінивши їх іншими варіантами. Ні в якому разі, не намагайтеся прогрівати місце утворення пухлини.
Пам’ятайте, що лікування в домашніх умовах ні до чого хорошого, не приведе. Коли людина ламає руку, вона одразу вирушає до лікаря, так повинно бути і при перших симптомах запалення ясен. Важливо відзначити, що в точності визначити причину набряку і призначати грамотне лікування здатний тільки лікар.