Узі при вагітності – самий інформативний метод діагностики. Його з нетерпінням чекають усі майбутні мами, тому що можуть вперше побачити свого малюка, а також переконатися в його відмінному здоров’ї. Процедура повністю безболісна і головне безпечна, як для вагітної жінки, так і для малюка в її утробі. Скільки разів можна робити узі в кожному конкретному випадку, вирішує лікар, він же і розшифровує дані діагностики.
Особливості процедури
Завдяки внутрішньоутробному скринінгу, можна попередити розвиток серйозних патологій. Протягом всієї вагітності жінці доведеться мінімум 3 рази відвідати цей тип діагностики, в деяких випадках узі може проводитися частіше.
На запитання «Як часто можна робити узі при вагітності?» відповідь буде – хоч через день, але робити цього без вагомих причин немає сенсу. Часте узі при вагітності потрібно проходити, якщо були перші викидні, народжувалися недоношені діти, є конфлікт резус-фактора у батьків, а також є передумови для розвитку генетичних відхилень.
Багато жінок цікавляться, чи це небезпечна процедура для дитини? Суть діагностики полягає в скануванні організму ультразвуковими променями, які не радіоактивні. Як роблять узі, вам може детально розповісти лікар, хоча там і немає по суті, чого розповідати, вагітна жінка лягає на кушетку, її живіт обмазують спеціальним гелем, що підвищує контакт датчика з шкірою. Всі рухи датчика по животі матері будуть відображати картинку всередині черевної порожнини, а безпосередньо матки, на монітор.
Дана діагностика існує вже більше 50 років і за цей час не було жодного випадку, коли обстеження зашкодило б жінці або дитині.
Коли потрібно проходити обстеження?
На 5-6 тижні рано робити дослідження, адже процедура на даному етапі може показати тільки сам факт вагітності. Перше узі прийнято проходити на 12-13 тижні, коли вже формуються внутрішні органи. Саме на цих термінах узі дає перші відомості про присутність ризику розвитку тріосоміі і інших відхилень. Узі при вагітності на ранньому терміні потрібно зробити якщо:
- мають місце кров’янисті виділення;
- розміри матки не відповідають сроку вагітності;
- присутній біль внизу живота;
- вагітність була викликана штучним заплідненням.
Узі діагностика вагітності у другому триместрі дозволяє детально вивчити розташування і будову органів плоду. На другому триместрі добре видна анатомія серцевого м’яза, тому лікар може виключити вади серцево-судинної системи. Ультразвукове дослідження плода обов’язково провести до 22 тижня, так як переривання вагітності після цього терміну забороняється.
Акушерська узі на третьому триместрі проводитися для того, щоб визначити перед лежання плода, виключити вади нервової трубки плода і затримку в розвитку. Узі при вагітності на третьому триместрі проводять також для точного спостереження кровотоку в судинах дитини, для цього використовують систему доплерівського сканування.
Узі для вагітних завжди несе певний обсяг інформації про розвиток плода по тижнях. Лікар порівнює поточні показники з нормою, і може робити висновки про здоров’я плоду. Наприклад, нормальними показниками вважаються в 12 -13 тижнів розміри голови плода 21-24см, діаметр грудної клітини -24см, довжина стегна – 9-12см. На 18 тижні вагітності розмір голови-42см, діаметр грудної клітини в нормі-41см, а довжина стегна 28см. Будь-які відхилення від цих норм, повинні викликати підвищену увагу лікаря.
Якщо обговорювати доцільність узі вагітності по тижнях, то оптимальними будуть 12, 22 і 32 тижні. Може ще узі плода і узі плаценти проводитися безпосередньо перед пологами. Потрібно відзначити, що узі плаценти проводять, щоб визначити ступінь взаємозв’язку матері і дитини, в залежності від стану плаценти, безпосередньо залежить здатність дитини в подальшому дихати, харчуватися і вести нормальне життя. Крім того, товщина плаценти обумовлює захист дитини. Якщо плацента занадто тонка, то є ймовірність передчасних пологів і викиднів.
Види ультразвукового обстеження
На подив багатьох потрібно відзначити, що існує декілька типів узі при вагітності. Є такі види узі при вагітності:
- трансвагинальне узі проводитися за допомогою спеціального датчика, через вагіну жінки. Вагітність після узі транс вагінального типу не порушується, процедура безпечна і зовсім безболісна;
- абдомінальне узі дозволяє діагностувати плід і плаценту через передню стінку живота;
- допплерометричне дослідження необхідне для діагностики кровоносної системи плода;
- кардіотокографія – обов’язкова для проведення дослідження, якщо є передумови для діагностики патологій серця у малюка;
- об’ємна діагностика – це так звані 3D / 4D УЗД, вона відразу відображає поточні розміри плоду і аналогічні особливості.
Коли робити узі при вагітності і який з типів діагностики необхідний, вирішує ваш гінеколог з урахуванням стану вагітної, того яка генетика у плода, чи немає в роду вагітної людей з вродженими аномаліями, віку породіллі, а також наявності у неї хронічних хвороб і шкідливих звичок. Навіть умови в місці проживання і тип діяльності до вагітності впливають на те, скільки разів роблять узі.
Вагітність – це дуже ніжний період і найменше необдумане рішення матері, може привести до поганих наслідків. Як би ви не хотіли побачити відображення свого малюка, пам’ятайте, що втручатися в природу не розумно. Більше відпочивайте, менше переживайте, і ваш малюк неодмінно народиться здоровим і сильним.